• (0332) 257 11 11

Fitness kelime anlamı fiziksel uygunluk demektir. Fitness asla vücut geliştirme(body building) ile karıştırılmamalıdır ve fitness için spor yapmak diye bir kavram yoktur, egzersiz/antrenman yapmak kavramları vardır. Her insanın yaptığı işe göre belli fiziksel uygunluk düzeyi vardır. Örneğin; bir futbolcunun fiziksel uygunluk(fitness) düzeyi yaptığı iş gereği çeviklik, çabukluk, aerobik ve anaerobik enerji sistemlerinin gelişmiş olmasıyla meydana gelir. Bunun yanı sıra bir sumo güreşçisinin de fiziksel uygunluğu(fitness) düzeyi, onun yaptığı iş gereği bir futbolcuya göre daha yağlı bir vücut gerektirir.

Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz fitnessta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.

Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz.

Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

 

FITNESS KURALLARI

1. FITNESS salonumuzda eğitmenlerimizin sizlere vermiş olduğu proğramlara uyunuz. Herhenagi bir sorununuz yada alet kullanımında bir problem yaşanırsa FITNESS eğitmenlerimizden yardım isteyiniz.

2. 16 yaşına kadar gelişim çağındaki çocuklarınızın FITNESS salonunda spor yapmaları yasaktır.

3. FITNESS salonunda dışarıda giymiş olduğunuz ayakkabı ile çalışmayınız. Temiz spor ayakkabısı ve spor kıyafeti kullanılması zorunludur. Terlik, atlet, dışarıda kullanılan spor ayakkabısı ile salonda çalışılamaz. FITNESS salonuna ıslak kıyafet ile girilemez.

4.Çalışma esnasında mutlaka ter havlusu kullanınız. Terliyken oturduğumuz veya yaslandığımız alanı havlunuzu sererek kullanınız. Çalıştığınız altlerin daha önce ve sonrasında bir başkası tarafından kullanıldığını unutmayınz. 

5. Çalışma sırasında terleyebileceğinizden yanınıza yedek tişört bulundurulunuz.

6. FITNESS salonuna alköllü ve karnınız aşırı tok veya çok aç olarak gelmeyiniz. 

7. Kullanmış olduğunuz serbest ağırlık ve aletleri çalışma bitiminde yerine bırakınız.

8. Güvenliğiniz için aletleri doğru ve dikkatli kullanınız.

9. Performansınızın ve metabolizmanızın olumsuz yönde etkilenmemesi için mutlaka set ve hareket aralarından sıvı tüketin. (su , mineralli su vs.)

10. Spor çantaları soyunma dolaplarına bırakılmalı, fitness alanına getirilmemelidir.